Pomysł na start – franczyza

Prowadzenie własnego biznesu należy uznać za ciekawy pomysł na siebie. Jesteśmy dla siebie szefami, ustalamy zasady oraz stale dostosowujemy ofertę do klientów.

Z takiego założenia wychodzi wiele młodych osób, które jednak szybko ,,sprowadza się na ziemię”. Rynek obfituje w firmy o ugruntowanej pozycji. Ciężko znaleźć na nim stosowną niszę. Początki bywają trudne, a dla niektórych stanowią zaporę nie do przejścia.

Wyjściem z patowej sytuacji może okazać się franczyza. Każdy na pewno słyszał to pojęcie, ale nie zdaje sobie do końca sprawy z plusów tego rozwiązania. W jaki sposób oprzeć swój biznes na cudzym pomyśle? To prostsze niż mogłoby się wydawać, a do osiągnięcia celu potrzeba przede wszystkim chęci.

Poszukiwanie franczyzodawcy

Aby rozpocząć własną działalność tego typu, musimy znaleźć pomysłodawcę. Takich firm nie brakuje na rynku, ale posiadają szereg wymagań. Mogą chcieć prowadzić ekspansję w konkretnym kierunku. Do tego liczy się dla nich dogodność lokalizacji, a także doświadczenie współpracownika.

Franczyzodawca daje swój pomysł, renomę oraz wszystko, czego potrzeba do rozwinięcia w danej branży. Nic jednak nie odbywa się za darmo. W zamian pragnie utrzymania opinii o firmie, a także części zysków. Na starcie zatem przeznaczamy część budżetu na ten cel.

katalog franczyz

Dobrym pomysłem okazuje się zasięgnięcie porady w przypadku rozpoczęcia biznesu, którego podstawę stanowi franczyza. Miejsc takich nie brakuje i bez problemu znajdziemy je w dużych miastach. Dzięki nim poznamy specyfikę branży, możliwości rozwoju oraz realnie ocenimy swoje szanse. Nie każdy biznes musi przecież wypalić. Istotnym przeciwnikiem rozwoju jest na przykład pobliska konkurencja, która nie odda ,,pola za darmo”.

Firmy czerpią zyski dzięki rozpoznawalności

Taki model działania firmy prowadzi często do globalizacji pomysłu. Każdy na pewno kojarzy usługi, które rozpoczynały się od franczyzy. Trzeba przyznać, że taki sposób prowadzenia działalności, może okazać się bardzo wpływowy.

Najlepszymi przykładami na polskim rynku będą sieci fast-food, a także sklepy spożywcze. Znana marka przyciąga klientów i zachęca do skorzystania z usług. Trzeba zwrócić przy tym uwagę na branżę stale rozwijające się. Ludzie przekonali się do szybkiej żywności, a czasy determinują ich nawyki. Sklepy oparte na tym modelu, posiadają podobne promocje oraz asortyment. Kwestia przyzwyczajenia determinuje ich sukces. Zakupy w znanych placówkach są po prostu wygodne.

Zależność i ograniczenia

Biznes tego typu posiada jedną, zasadniczą wadę. Jest się po prostu jednym z właścicieli…Ogranicza to rolę dla osób kreatywnych, chcących stworzyć coś od podstaw. Nie można nawet zmienić menu w lokalu, ponieważ trzeba spełniać standardy narzucone przez franczyzodawcę.

Z początku może się to okazać mało znaczącą restrykcją, ale w dalszej perspektywie czasu, szybko popadniemy w znużenie. Franczyza przynosi efekty, ale wymaga również wkładu własnego. Przed wejściem w kooperację, musimy spełnić pewne warunki. Niech każdy odpowie sobie we własnym zakresie, czy tego oczekuje od swojej firmy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *