Kominki wolnostojące w pomieszczeniach mieszkalnych

Modernizując pomieszczenia pod obiekty mieszkalne, trudno jest czasami umieścić w projekcie dodatkową kotłownię. Mogą przeszkadzać w takich pracach zarówno warunki lokalowe, jak i barak możliwości stosowania rozwiązań tradycyjnych opartych na grzejnikach centralnego ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem jest wolnostojący kominek pełniący funkcję grzewczą pomieszczenia, w którym się znajduje. Wymaga on mniejszej średnicy komina niż standardowy wkład kominkowy, więc można go swobodnie montować w większości budynków.

Montaż kominka wolnostojącego

Urządzenie takie nie potrzebuje skomplikowanej instalacji i zabudowy. Wystarczy postawić je w dowolnym miejscu i podłączyć za pomocą rur metalowych z istniejącym kominem w budynku. To szczelne i estetyczne wykończenie pozwalające na bezpieczne użytkowanie paleniska. Pod kominek należy położyć szkło lub blachę, co zabezpieczy podłogę przed iskrami i przypaleniami. Zaletą takiego rozwiązania jest jego mobilność, przez co możemy zmieniać jego położenie i aranżację wnętrz. Połączenie z kominem następuje przez rozetę uszczelniającą, która zakrywa nierówne krawędzie otworu w ścianie.

Funkcjonalność takiego rozwiązania

Kominki takie mają odpowiednio dobraną moc, aby mogły zapewnić ciepło w pomieszczeniu. Palenisko dostosowane jest do spalania brykietu lub drewna. Podczas palenia generowane jest ciepło, a dodatkowo widoczny jest płomień wewnątrz paleniska. Doboru wielkości pieca należy dokonać przy zakupie. Drzwi posiadają zamknięcie dociskające uszczelkę, aby uniknąć możliwości przedostawania się dymu do wnętrza budynku. Odpady po spalaniu drewna opadają poniżej rusztów pieca i można je łatwo wyjąc razem z popielnikiem. Pozwala to na szybką i prostą obsługę kominka.

Modele kominków wolnostojących

Na rynku obecnie stosowane są dwie grupy wyrobów. Podstawowym modelem są kominki w całości wykonane z metalu. Korpus pieca wykonany jest ze stali piecowej, a cegła szamotowa dodatkowo kumuluje generowane ciepło. Wierzchnia warstwa stali jest dekoracyjna i może być malowana na dowolny kolor pasujący do wnętrza, w którym taki kominek będzie postawiony. Mają one różne kształty i wielkości. Dodatkowo wyposażone są w miejsce nad zapas drewna oraz regulowany szyber regulujący ciąg w kominie.

Dekoracyjnymi modelami są kominki wolnostojące z kaflami piecowymi. Zasada budowy jest podobna do tych omawianych wcześniej. Szkielet ze stali kotłowej zabezpiecza przed ogniem palenisko, a kafle piecowe są dekoracją. Ułatwiają utrzymanie komika w czystości i zwiększają jego poziom magazynowania ciepła. Dzięki takiemu materiałowi zewnętrznemu można używać ich w bardziej klasycznych wnętrzach, gdzie należy stosować tradycyjne rozwiązania. To dobru pomysł w obiektach zabytkowych gdzie nie mamy innej możliwości ogrzewania niż piece wewnątrz pomieszczeń. Ułatwia to uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń bez konieczności budowania kosztownej instalacji centralnego ogrzewania oraz niszczenia powierzchni ścian i elementów architektonicznych w konstrukcji budynku.

https://www.szalonymax.pl/Szukasz kominka do swojego domu? Wejdź na stronę sklepu internetowego Szalony Max i wybierz kominek dla siebie.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *