Szczękościsk – przyczyny oraz leczenie

Czym jest szczękościsk? W jaki sposób dochodzi do szczękościsku? Jakie są objawy? Jak go wyleczyć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat.

Szczękościsk to brak możliwości otwarcia częściowego lub całości jamy ustnej. Dzieje się to na skutek odruchowego skurczu poszczególnych mięśni. Ruchy żuchwy zostają ograniczone, co może prowadzić do trudności z przyjmowaniem pokarmu oraz z mówieniem. Przyczyn powstawania szczękościsku jest wiele, najczęściej jednak związane jest to z dolegliwościami ze strony układu nerwowego lub z nieprawidłowymi procesami zachodzącymi w jamie ustnej.

Szczękościsk może pojawić się w każdym wieku, bez względu na stan jamy ustnej oraz uzębienia. Nie jest on chorobą a objawem innej dolegliwości. Z tego powodu trudno niekiedy znaleźć przyczynę, która spowodowała ograniczenie ruchu żuchwy. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki pozwalającej przejść do dalszych badań.

Jakie są najczęstsze przyczyny

Szczękościsk to skurcz mięśni, który prowadzić może do tego, że ruchy wargi stają się częściowo lub całkowicie niemożliwe. Przyczyny są różnorodne i wynikają z różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej szczękościsk jest związany z zaburzeniami czy chorobami ze strony układu nerwowego. Może to być również związane z powikłaniami po usunięciu zęba – w szczególności ósemki.

Centrum Medyczne Sowia Wola – Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – oferta dostępna jest na stronie sowiawola.pl

Problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, które pojawiają się na skutek różnego rodzaju urazów także mogą powodować szczękościsk. Często również mówi się o stanach zapalnych gardła czy problemach z wyrzynaniem się zębów. Oczywiście to tylko niektóre z przyczyn. W praktyce jest ich znacznie więcej.

Jakie są objawy?

Główny objaw szczękościsku to ograniczone lub całkowicie niemożliwe ruchy żuchwy. Powstaje wtedy problem ze spożywaniem pokarmów, a nawet z mówieniem. W zależności od dolegliwości, które spowodowały powstanie szczękościsku u pacjenta mogą wystąpić różne objawy, np. ból gardła czy ucha. Poza tym częstym objawem jest zaczerwienienie gardła, ból głowy czy gorączka. Bardzo często szczękościsk może wiązać się z silnym stresem. W takiej sytuacji pacjent nie jest w stanie dokładnie określić, co dzieje się z jego szczęką. odczuwalny jest silny ból oraz napięcie. W każdym przypadku należy udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładną diagnostykę.

Jak leczyć szczękościsk?

Przyczyn pojawienia się szczękościsku może być wiele, dlatego ciężko wskazać na jednoznaczne możliwości leczenia. Wszystko zależy od dolegliwości, które wywołały skurcz żuchwy. W niektórych przypadkach wystarczające będą leki, które pacjent musi przyjmować, a niekiedy może wiązać się to z poważniejszymi czynnościami, jak np. zabieg stomatologiczny czy operacja. Aby sprawdzić dokładnie podłoże szczękościsku lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu, może zlecić pacjentowi badania stomatologiczne, laryngologiczne lub neurologiczne. Niekiedy potrzebna może być również diagnostyka obrazowa lub badania laboratoryjne. Dopiero po wykryciu dolegliwości, która wywołała szczękościsk jest możliwe jego leczenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *