Szczepienie – czy warto oraz czy jest to bezpieczne dla zdrowia?

Czy szczepienie faktycznie zabezpiecza nas przed chorobami? Czy niesie to za sobą skutki uboczne? Jak i kiedy powinniśmy się szczepić? Niżej odszukacie kilka odpowiedzi na te zapytania i dowiecie się czy należałoby się szczepić?

Szczepionki to jeden z najogromniejszych sukcesów medycyny. Gwarantują, że nie zachorujemy na daną chorobę lub ewentualnie przejdziemy ją o wiele łagodniej i unikniemy niebezpieczeństwa niebezpiecznych powikłań. Dzięki szczepieniom udało się zniwelować lub obniżyć ilość zachorowań na wiele znacznych schorzeń. Preparat ma za zadanie pobudzić stworzony przez nas układ immunologiczny do wytworzenia wytrzymałości przeciw chorobie, zwykle zakaźnej. Szczepienia są przede wszystkim ważne dla dzieci, jakie są znacznie bardziej narażone na niebezpieczeństwo zachorowań i powikłań z tym powiązanych. Skąd wobec tego wątpliwości, by zabezpieczać się w ten sposób?

Niepewności wynikają zapewne stąd, że mimo wszystko jest to produkt biologiczny, który działa tylko wtedy, kiedy organizm ludzki właściwie na niego zareaguje. Wszystko zależy od człowieka. W tym przypadku zasadniczą rolę odgrywa układ odpornościowy, jaki przez szczepionkę jest wymuszony do wysiłku. Dużo też zależy od rodzaju szczepionki oraz indywidualnych cech układu immunologicznego. Mogą występować powikłania połączone z przyjmowaniem szczepień, szczególnie u młodych ludzi, niemniej jednak są to niezwykle rzadkie przypadki. 

Szczepienie u potomstwa

W minionym czasie pojawiło się dużo pytań na temat tego, czy dzieci rzeczywiście powinny być szczepione. Rodziciele wahają się czy szczepić dzieci. Niemniej jednak odpowiedź jest jednoznaczna: trzeba. W Polsce są obowiązkowe szczepienia dla dzieci, które są darmowe oraz ponadprogramowe, zalecane, za które wypada zapłacić. Do tych pierwszych zaliczane są m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi oraz krztuścowi, a również śwince, różyczce lub odrze. 

Układ immunologiczny dziecka nie jest imponujący, przez co maluch znacznie bardziej narażony jest na atak bakterii, przed jakimi nie potrafi się obronić. Wybitnie ważne, aby zatroszczyć się o szczepienia jak najwcześniej, bo już kilku tygodniowe dziecko narażone jest na takie schorzenia jak ospa, tężec czy krztusiec. Brak trafnej ochrony może łączyć się również z poważnymi powikłaniami. 

Szczepienie u dorosłych

Szczepienia u dorosłych są też ważne. To one najlepiej chronią nasz organizm ludzki przed drobnoustrojami i wirusami. To właśnie dzięki szczepieniom nasz organizm może być zabezpieczony przed wieloma schorzeniami, jakie niosą za sobą podniesione ryzyko zakażeń, przede wszystkim u osób starszych. Istnieje grupa ludzi, jacy nadal nie są odporni na choroby wirusowe stereotypowe dla wieku dziecięcego (ospa wietrzna, różyczka, odra). Takie schorzenia u osób dorosłych są w stanie posiadać znacznie cięższy przebieg oraz prowadzić do istotnych powikłań. Mogą stanowić także zagrożenie, np. w czasie ciąży. Warto wobec tego zadbać o stosowną ochronę w postaci szczepień. Osoby dorosłe są w stanie zaszczepić się m.in. przeciw pneumokokom, krztuścowi, grypie czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *