Na czym naprawdę polega kreatywność?

Jeszcze częściej pracodawcy żądają od pracowników kreatywności. Jednocześnie jeszcze więcej osób kładzie nacisk na samorozwój, odkrywanie własnego potencjału, efektywne działanie. Czym właściwie jest kreatywność? W który sposób możesz odblokować tkwiące w tobie pokłady kreatywnego myślenia?

Na czym naprawdę polega kreatywność?

Kreatywność to umiejętność oryginalnego i skutecznego rozwiązywania zadań oraz kłopotów. Nie muszą to być tylko odkrycia, wiekopomne wynalazki lub arcydzieła sztuki. Kreatywność to również gotowość do tworzenia nowych dla nas projektów – chociażby, gdy miliony osób wpadły już na tenże pomysł przed nami. Chociaż poszczególni twierdzą, iż kreatywność to także tworzenie rozwiązań bezsensownych – byle było ich dużo, to jednakże – szczególnie w pracy – liczy się jakość projektów, nie sama ilość. Na którymś etapie pracy nad kłopotem potrzebna jest ocena pomysłów.
Wyraz „kreatywny” bywa wykorzystywany wymiennie z „twórczy”. Twórcze myślenie to mechanizm myślowy pociągający za sobą tworzenie nowych koncepcji, strategii czy powiązań z funkcjonującymi już ideami oraz koncepcjami. To, iż inspirujemy się pomysłami innych osób nigdy nie pozbawia nas prawa do uważania się za kreatywnych. Przecież chociażby innowacyjni w swoich czasach artyści wzorowali się czy kontestowali dzieła własnych prekursorów. Nikt z nas nie działa w próżni. Bazujemy na tym, co wymyślili już inni. Jesteśmy pogrążeni w swej kulturze i korzystamy z dorobku starych pokoleń.

Kreatywność nie ogranicza się tylko do nauki oraz sztuki. Możemy wykazać się kreatywnością nie tylko w zawodach takich jak pisarz, artysta, projektant. Kreatywne może być skuteczniejsze zaplanowanie powierzchni magazynowej, ugotowanie dania wedle własnego pomysłu, wykonanie skomplikowanej operacji chirurgicznej. W kreatywności istotne jest poszukiwanie nieoczywistych rozwiązań dla kłopotów, oderwanie się nawet na chwilę od ograniczeń oraz wyjście poza typowy dla nas plan działania oraz myślenia.

Czy każdy może być kreatywny?

Na temat kreatywności urosło mnóstwo mitów oraz samoograniczających przekonań. Uważanie, iż kreatywność to atut, jakim mogą poszczycić się tylko geniusze tacy jak Albert Einstein. Jest to niezwykle ograniczone rozumienie kreatywności. Poszczególni do grona kreatywnych dodają także wybitnych badaczy, wizjonerów, muzyków lub wynalazców. Zgodnie z takim podejściem (opisywanym jako elitarna idea kreatywności), kreatywny byłby wyłącznie mały procent ludzi, natomiast twórczość wiązałaby się jedynie z wybitnymi wynalazkami lub dziełami. To znaczyłoby, iż reszta ludzi wcale nie wzniesie się na wyżyny kreatywnego myślenia.

Pragnąc być kreatywnym, należałoby także zadbać o własny wszechstronnie rozumiany dobrostan, mieć dobre nastawienie do życie oraz koncentrować się na możliwościach, nie na ryzyku oraz zagrożeniach.
Dodatkowe informacje

https://dekolo.pl/

Zobacz asortyment sklepu internetowego dla osób kreatywnych – wejdź na stronę Dekolo.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *